תוכן עניינים
מטרות השיעור
1. תיאום ציפיות.
2. הסבר על המערכת והדגמת פתרון שאלה במערכת.
3. יצירת חשבון משתמש לכל תלמיד.
4. התנסות של התלמידים בפתרון משימת ההיכרות.
2. הסבר על המערכת והדגמת פתרון שאלה במערכת.
3. יצירת חשבון משתמש לכל תלמיד.
4. התנסות של התלמידים בפתרון משימת ההיכרות.
הכנה לשיעור ההיכרות
הכרת המערכת
חשוב מאד שהמורה יכיר את המערכת לפני השיעור. הסבר מלא על תחילת העבודה למורים נמצאים בדף הוראה עם FullProof.
הכנת התלמידים
חשוב מאד לעדכן את התלמידים וההורים לקראת תחילת העבודה עם המערכת, כי זהו שינוי משמעותי ביחס לדרך הלמידה המוכרת, ולכן עלול לעורר התנגדויות. ניתן לשלוח את הקישור לדף מהי FullProof? או לשלוח מכתב להורים, הצעה לנוסח המכתב ניתן לראות בקובץ הזה.
בחירת משימת היכרות מתאימה
לקראת שיעור ההיכרות יש ליצור כיתה חדשה במערכת. כאשר תיצרו את הכיתה תשוייך לה באופן אוטומטי משימת היכרות המתאימה לרמת הכיתה (ז', ח'-ט', י'-י"א).
משימת ההיכרות היא הכלי העיקרי ללמידת תהליך כתיבת הוכחות במערכת FullProof, ולכן חשוב שהיא תהיה מותאמת לרמת התלמידים - לא קשה מידי כדי למנוע תסכול ולא קלה מידי כדי למנוע זלזול ושעמום. אם משימת ההיכרות ששוייכה אוטומטית אינה מתאימה ניתן למחוק אותה ולבחור משימת היכרות אחרת מתוך רשימת המשימות המוכנות.
שיעור היכרות עם המערכת
את שיעור ההיכרות מומלץ מאד לקיים בכיתת מחשבים, עם לפחות מחשב אחד לכל שני תלמידים.
כדאי לוודא מראש עם איש המחשוב של בית הספר שאין בבית הספר חסימה של האתר או בעיות טכניות אחרות. בנוסף, בדקו שאתם זוכרים את שם המשתמש ואת הסיסמה שלכם ושהשלמתם בעצמכם את משימת ההיכרות, כדי שתוכלו לסייע לתלמידים בזמן השיעור.
אם יש אפשרות, כדאי לקבל עזרה בשיעור הראשון, זה יכול להיות מורה נוסף למתמטיקה שיוכל לעזור עם הגיאומטריה גם בלי היכרות מוקדמת עם המערכת, תלמידים מכיתות אחרות שכבר מכירים את המערכת או נציג של חברת FullProof. עוד אפשרות היא לבחור מספר תלמידים חלוצים, אשר יכירו את המערכת לפני שאר הכיתה (למשל בשיעור פרטני) ואז יוכלו לעזור לשאר התלמידים בזמן השיעור.
מהלך השיעור
הכנו עבורכם מצגת עבור השיעור.
שלבי השיעור הם:
1. הצגת המערכת ועקרונות הלמידה עם המערכת.
2. הדגמה של כתיבת הוכחה במערכת על ידי פתרון תרגילים בזמן אמת בחשבון שלכם במערכת.
3. פתיחת חשבונות ע"י התלמידים. בדף כיתות (נמצא בתפריט מורה) במערכת ניתן לראות את קוד הרישום לכיתה שלכם. כאן תמצאו הסבר לתלמידים על פתיחת חשבון.
4. התנסות עצמאית של התלמידים במערכת - חשוב שהתלמידים יתחילו מביצוע משימת ההיכרות, המציגה באופן מדורג את הפונקציות העיקריות של המערכת, וישלימו אותה עד לפתרון מלא ומדוייק של התרגילים. בדרך כלל, אין מספיק זמן להשלמת כל המשימה במהלך השיעור, ואז אפשר שהתלמידים ישלימו את המשימה בבית או בשיעור הבא.
5. סיכום השיעור.
שלבי השיעור הם:
1. הצגת המערכת ועקרונות הלמידה עם המערכת.
2. הדגמה של כתיבת הוכחה במערכת על ידי פתרון תרגילים בזמן אמת בחשבון שלכם במערכת.
3. פתיחת חשבונות ע"י התלמידים. בדף כיתות (נמצא בתפריט מורה) במערכת ניתן לראות את קוד הרישום לכיתה שלכם. כאן תמצאו הסבר לתלמידים על פתיחת חשבון.
4. התנסות עצמאית של התלמידים במערכת - חשוב שהתלמידים יתחילו מביצוע משימת ההיכרות, המציגה באופן מדורג את הפונקציות העיקריות של המערכת, וישלימו אותה עד לפתרון מלא ומדוייק של התרגילים. בדרך כלל, אין מספיק זמן להשלמת כל המשימה במהלך השיעור, ואז אפשר שהתלמידים ישלימו את המשימה בבית או בשיעור הבא.
5. סיכום השיעור.
לאחר השיעור הראשון
על כל תלמיד לראות שהוא השלים את משימת ההיכרות על הצד הטוב ביותר - כל התרגילים בוצעו וקיבלו 3 כוכבים - כלומר שהמשוב על כל סעיף בכל שאלה היה מצוין.
התלמידים יכולים להעזר בסרטונים ולכן כל תלמיד יכול להשלים את משימת ההיכרות.
התלמידים יכולים להעזר בסרטונים ולכן כל תלמיד יכול להשלים את משימת ההיכרות.
בדוח המשימה שלכם אתם צריכים להגיע למצב שכל השורות והעמודות מלאות ובכולן הסימן הוא V ירוק.


שיעור שני
לאחר שהתלמידים השלימו את משימת ההיכרות, והתנסו במערכת גם באופן עצמאי בשיעורי הבית, חשוב לקיים שיעור נוסף עם המערכת. בשיעור זה מומלץ להתייחס לנקודות הבאות:
1. מענה לקשיים טכניים בהתחברות למערכת ובכתיבת הוכחות.
1. מענה לקשיים טכניים בהתחברות למערכת ובכתיבת הוכחות.
2. משוב על פתרונות התלמידים והצגת דוגמאות לפתרונות שהם כתבו במערכת.
3. הצגה של דוח סיכום משימה (אנונימי) כדי שהתלמידים ידעו כיצד המורה רואה את תוצאות המשימה.
3. הצגה של דוח סיכום משימה (אנונימי) כדי שהתלמידים ידעו כיצד המורה רואה את תוצאות המשימה.
4. הדגמה של פתרון שאלה מתקדמת יותר באמצעות המערכת.
שימוש שוטף
בשלב הראשון, מומלץ לתת לתלמידים משימות שמכילות כ-2-4 תרגילים, עם דירוג ברמת הקושי של התרגילים מבחינה טכנית ו/או גיאומטרית, כך שכל התלמידים יחוו הצלחות בשימוש במערכת, וישתפרו בפן הטכני של כתיבת הוכחות במערכת. חשוב לזכור שבתחילת השימוש, פתרון תרגילים במערכת הוא איטי יותר מפתרון במחברת. גם תהליך תיקון השגיאות לוקח זמן, אך זהו האופן שבו התלמידים נהנים ממלא כוחה של המערכת.
לאורך השנה, מומלץ לפתור מראש את המשימות שאתם משייכים לתלמידים, כך שתוכלו לזהות מראש את האתגרים הצפויים להם במהלך הפתרון. ההמלצה היא שהתלמידים יתרגלו במערכת כל שבוע. שימוש עקבי במערכת מבטיח הטמעה טובה ושיפור ביכולות התלמידים.
לאורך השנה, מומלץ לפתור מראש את המשימות שאתם משייכים לתלמידים, כך שתוכלו לזהות מראש את האתגרים הצפויים להם במהלך הפתרון. ההמלצה היא שהתלמידים יתרגלו במערכת כל שבוע. שימוש עקבי במערכת מבטיח הטמעה טובה ושיפור ביכולות התלמידים.
לאחר שהתלמידים התרגלו לעבודה עם המערכת, ורכשו מיומנות בכתיבת הוכחות במערכת, ניתן להגדיל בהדרגה את היקף השימוש, ואת רמת הקושי של המשימות. עוד מידע על יצירת משימות נמצא כאן. ניתן לשלב את המערכת בשיעורים בכיתה באופנים שונים ומגוונים. עוד מידע על הוראה פרונטלית ומקוונת באמצעות FullProof נמצא בדף פדגוגיות מגוונות.